На Ківерцівщині кожна п’ята корова – лейкозна

До редакції все більше звертається жителів Волинської області з приводу захворювань корів на лейкоз крові. Ось і недавно в газету “Вісник і Ко” надійшов лист від жителя села Пальче Ківерцівського району Віктора Гаврилюка: “У нас в селі з 30 корів, у яких взяли аналіз крові, 13  – хворі на лейкоз. Що людям робити, адже в селі без корови не виживеш, і де можна купити здорову, бо ситуація з цією хворобою в районі дуже складна”.

«Хіба на ковбасі написано, з якого вона м’яса?»

Аналогічне звернення було і з селища Цумань, цього ж Ківерцівського району. Телефонувала стурбована пенсіонерка, яка цікавилася, чому хворіють саме високопродуктивні корови, а худих біда не чіпає. І чому худобу приймають за заниженими цінами – всього по три гривні, мотивуючи тим, що худоба хвора? “Хіба на ковбасі написано, з якого вона м’яса – лейкозного чи ні?” – бідкалася жінка.
– Дійсно, багато підприємливих людей ринули цього року в Цумань, зачувши, що тут збувають хворих тварин, – сказав Олександр Кобилан, Цуманський селищний голова. – І до мене в червні-липні масово почали звертатися люди з приводу проблеми захворювання корів лейкозом. Ветеринарні лікарі  представили сільській раді списки громадян, чия худоба після взяття проб крові показала позитивну реакцію на лейкоз. По Цумані виявили 73 хворі корови. Однак люди турбувалися ще й з приводу занижених цін на худобу. Тоді ми звернулися до управління сільського господарства і з’ясували, хто офіційно її заготовляє, громадянам назвали прізвища і номери телефонів представників заготівельних організацій, зокрема Торчинського м’ясокомбінату. І вони запропонували за худобу вже іншу ціну, яка залежала від вгодованості тварини: корів вищої категорії скуповували по 4,8-5,2 гривні за кілограм, середньої – 4,2,  нижче норми – по 3,4 гривні за кілограм живої ваги. Найбільше все ж пропонували торчинські заготівельники. Дехто худобу віз сам на м’ясокомбінат, і тоді при забої платили по 5,2 гривні. Скидок на те, що тварина хвора, не робили, а от заїжджі цим маніпулювали, обдурюючи населення. Хоча всі виявлені хворі тварини – поки що вірусоносії і ще не мають гострої форми.
– Скільки людей вже здали своїх корівок, які є вірусоносіями?
– Десь відсотків 60 вже розпрощалися зі своїми хворими годувальницями. А ті, хто не здав, мають проблеми. Перш за все, люди не допускають їх до загальної череди.
– Чому такий високий процент хворих корів у Цумані? – запитали Миколу Кардаша, завідувача лікарні ветеринарної медицини селища Цумань.
– Коли організовується виведення корів громадян, то останні шість років нам в цьому дуже допомагає влада, та й люди стали свідомішими – дбають про здоров’я тварин. Наприклад, в Цумані станом на 1 січня нараховувалося 295 корів, з них у 274 ми брали проби крові і відправляли її на аналіз у Луцьку обласну державну лабораторію. У 91 корови виявлено лейкоз. Здано на забій вже 68. Чому так багато лейкозних корів опинилося у приватному секторі? Бо коли було масове безробіття, люди почали заводити худобу, щоб хоч якось вижити. А ще брали з колгоспів у рахунок заборгованості по заробітній платі. Тому звідти лейкозна худоба частково потрапила у приватні стада.
– А чи не вплинула на аналізи літня пора, спека?
– Аж ніяк, – запевнив Микола Володимирович. – Заведено виводити корів у теплу пору. Наприклад, навесні худоба є дуже худою, тоді може бути неправильна реакція. Водночас ми беремо аналізи крові, яка досліджується не тільки на лейкоз, але й на туберкульоз і бруцельоз.
– А яким чином відбувається зараження здорової корови?
– Кілька черед збираються в одному місці, їдять одну траву. Через мікротравми в роті вірус потрапляє у кров тварини. Причому вражаються найбільш вгодовані телиці. Наприклад, колись на племзаводі в Олиці був високий показник хворих корів на лейкоз. А привезли племінних телиць з Прибалтики. Вони змінили два рази поголів’я, але врешті-решт той племзавод розпався. Та найголовніше, що лейкозом хворіють дійсно високопродуктивні корови, аж ніяк не худі та ті, що дають небагато молока. Бо якщо продуктивність тварини висока, то вона зі свого організму віддає дуже багато корисних мікроелементів. А оскільки грунти у нас бідні, небагаті різнотрав’ям, то де вона поповнить сили? Відбувається реакція імунодефіциту, і в організм потрапляє вірус.
– Який же вихід?
– Здавати хвору худобу. Тільки таким чином можна оздоровити стадо.
– Чи можна вживати молоко від хворої корови?
– Медики не довели, що хвороба передається від тварини людині. Хоча це – вірусне захворювання, принаймні так вважає ветеринарна медицина. Офіційна ж ще не з’ясувала, де беруться ці віруси і як вони лікуються, тобто не знайшла причину їхнього походження. Тому молоко від лейкозної корови пити можна, але перед цим слід його прокип’ятити, бо вірус гине при +85Со. Хоча канцерогенні речовини залишаються.

За кордоном держава заохочує тих, хто здає хворих тварин

– Якби держава підтримувала селян фінансово, то не було б нарікань і проблем з лікуванням хворих тварин, – додав селищний голова Олександр Кобилан. – Так, як це робиться в наших сусідів в Польщі. Виявлені хворі тварини утилізуються в обов’язковому порядку. Але люди зацікавлені в тому, щоб очистити стадо, бо там держава приймає за завищеними цінами хворих тварин. За вторговані гроші вони куплять набагато кращу, здорову корову і відтворять стадо. За кордоном існує державна підтримка, а у нас – самоплив. До того ж між людьми сіється недовіра, ситуацію по-різному тлумачать, а руки на цьому нагрівають “ділки”, закуповуючи тварин за заниженими цінами.
– Та ветеринарів навіть люди звинувачують у змові із заготівельниками м’яса. Щоб перевірити кров тварин (бо не вірили результатам аналізів з луцької лабораторії), повторні проби населення здавало в лабораторію у Тернопільську область, у Рівненський науково-дослідний інститут, який займається лейкозом тварин західного регіону. Всі дані підтвердилися, – сказав завідувач лікарні Микола Кардаш. – Із ситуації один вихід – ізольовувати хворих тварин. Бо деякі люди вже по два рази здавали їх. Купили нову корову і тільки-но пустили в стадо, як і вона захворіла. Держава повинна придумати санкції щодо господарів, котрі не хочуть ізольовувати хворих тварин. Бо що виходить? Боротьбу з хворобами ведуть самі ж жителі сіл.   

                                             
11 господарств в районі – неблагополучні

– У Ківерцівському районі ситуація по лейкозу дійсно складна. В області саме на Ківерцівщині виявлено найбільше хворих тварин, – зазначив Василь Проць, начальник управління ветеринарної медицини Ківерцівського району, – але ця ситуація контрольована. Ми за 2006 рік виявили 1858 голів худоби, яка має реакцію на лейкоз, 1304 – з приватного сектору, 554 корови – з колективних сільгосппідприємств. Рішенням райдержадміністрації з 23 господарств, які є в районі, 11 оголошено неблагополучними щодо захворювань на лейкоз. Сподіваємося, що до кінця року 7-8 підприємств все ж оздоровимо. З колективними господарствами працювати значно легше, тому що в них держава просто не буде купувати молоко. Складніше працювати з населенням.
– А скільки всього корів у районі?
– Більше 13 тисяч голів, з них корів – 9760. Хворих на лейкоз – до 19 відсотків. Це високий показник, бо в благополучному районі може бути лише кілька голів хворої худоби. Звісно, наступного року кількість таких тварин зменшиться, а за три-чотири роки повністю оздоровимо район від цієї хвороби. У нас по кожному селу складені списки, проводимо сходи селян і пояснюємо, як діяти. Керівників господарств, які не борються з хворобами тварин, навіть штрафуємо. Бо в нас ще були такі, які запевняли ветеринарів, що у їхніх господарствах лейкозу немає. А відтак, з 20 хворих тварин стало по 120.
– А чи можна тварину, у якої виявлено вірус, і далі утримувати?
– Тварину можна 3-4 роки використовувати, але треба ізолювати від іншої худоби (ми це й радимо господарям). І якщо корова має реакцію на лейкоз, то й телятко від неї потрібно забрати та поставити на відгодівлю окремо. Тварина тільки через 5-7 років стає зовсім хворою, коли вже з’являються злоякісні пухлини. Поки що у всіх цих двох тисяч корів завдяки ранній діагностиці виявлено тільки вірус. Але їх краще ізолювати від здорового стада, щоб зараження не поширилося.
– У яких населених пунктах виявлено найбільше хворих корів?
– У Берестянській сільській раді – 23 тварини, Грем’яченській – 82, Озерській – 120, Цуманській – 91, Суській – 101, Сокиричівській –101, Сильненській – 128. Найчистіша Олицька зона. Там і рекомендую людям купувати худобу. Хоча найчистішим районом щодо лейкозу вважається Рожищенський. Там по району виявлено лише десять хворих корів. І в тих селах, де є інфіковані тварини, радимо не купувати худобу. Як і не давати молока від хворої корови дітям.
Ківерцівські ветеринари в майбутньому навіть планують робити подвірні обходи і розповідати людям про хвороби тварин. А ще масово, а не вибірково, перевіряти худобу на вірус. Щоб у майбутньому не виникало ось таких ситуацій.
Марія ДУБУК,
Волинська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>