Нині, щоб отримати засмаглу шкіру, не обов’язково чекати наступного літа чи летіти серед зими на дорогі курорти. Засмага тепер перестала залежати від природного сонячного освітлення та пори року: у світі розвинута ціла “індустрія штучної засмаги”.
Різновидностей соляріїв у наш час дуже багато. Це крісла-солярії для обличчя, декольте та рук, “лежачі” (тунельні) з підсвіткою, спе-ціальні для тих, хто не любить замкнутого простору. Засмагаючому клієнту можуть навіть створити легкий вітерець та ілюзію морського пляжу.Штучне ультрафіолетове опромінення (УФО) в невеликих дозах має позитивний вплив на організм. Давно доведено, що під його впливом у шкірі синтезується вітамін Д і деякі інші біологічно активні речовини, які активізують процеси обміну і живлення. Недавні дослідження німецьких вчених показали, що навіть незначні дози ультрафіолету після курсового використання нормалізують рівень артеріального тиску, вміст холестерину в крові.
До негативних реакцій при використанні соляріїв належать гострі ураження шкіри (опіки), більш тривалі структурні зміни (наприклад, надмірне розширення капілярів та дрібних судин шкіри, поява бурої пігментації, розростання епідермісу, глибокі зморшки) і, нарешті, злоякісні новоутворення. Найбільш грізним наслідком захоплення штучними джерелами опромінення є рак шкіри і найважча його форма – меланома. І якщо опромінення в малих дозах сприятливо впливає на імунітет, то після інтенсивного відбуваються зворотні процеси: значно знижується опірність організму до бактеріальних та вірусних інфекцій, паразитарних та грибкових уражень. Особливо небезпечним є відвідування соляріїв вагітними жінками. Під дією ультрафіолетових променів утворюються так звані радикали, які викликають мутації, посилюють вироблення гормонів наднирників, щитоподібної залози, що може спровокувати викидень та інші ускладнення.
Слід сказати, що ультрафіолетовий спектр складається з таких ділянок: А, В і С. Дослідження, проведені на експериментальних тваринах, довели, що найбільш канцерогенними (тобто такими, що ведуть до розвитку злоякісних пухлин) є випромінювання з довжиною хвилі, що відповідає ділянці В. У зв’язку з цим в більшості країн переважно використовують лампи з УФ-опроміненням ділянки А (УФ-А). Але й вони не є абсолютно безпечними для організму.
Таким чином можна зробити висновок, що і вплив інтенсивної сонячної радіації, і застосування штучних джерел опромінення, незалежно від їх виду та мети, є досить небезпечними для здоров’я.
На Заході, наприклад, відвідування солярію неможливе без заповнення спеціальної карти, в якій робляться відмітки, скільки разів на тиждень та чи інша людина може скористатися послугами солярію і скільки хвилин може тривати процедура. У Швеції в усіх студіях штучної засмаги висять таблички: “Відвідування солярію шкідливе для вашого здоров’я, сприяє виникненню ракових пухлин шкіри і послаблює імунну систему”.
Якщо людина все ж вирішила відвідати солярій, їй необхідно враховувати такі рекомендації спеціалістів:
1. Солярій не слід відвідувати людям, які мають світлу шкіру, веснянки, руде чи русяве волосся, з голубими і зеленими очима, а також дітям, підліткам до 18 років та вагітним жінкам.
2. Не повинні опромінюватися люди з великою кількістю родимих плям, ті, хто переніс сонячний опік (особливо в дитинстві) або ж мають в сім’ї випадки меланоми.
3. Не можна відвідувати солярій людям, які мають злоякісні захворювання, туберкульоз, виразкову хворобу, шкірні захворювання.
4. Не можна засмагати в солярії під час прийому фотоактивних медикаментів та протизаплідних засобів.
5. Регулярно опромінюватися можна не більше двох разів на тиждень (це десь 30 процедур в рік).
Руслана СЛЬОЗКО,
лікар-фізіотерапевт,
м. Луцьк
Comments: |