Вчіться, дорогенькі, у… стайні

Через те, що у понад п’яти тисячах навчальних закладів країни немає буфета чи їдальні, 40 відсотків випускників страждають хронічними захворюваннями. За пе-ріод навчання у дітей вчетверо зростає частота порушень зору, у 3,5 раза – нервової та ендокринної систем, вдвічі – органів травлення. 

Усі ці проблеми турбують медиків, і про це вони говорили на виїзному засіданні колегії Державної санітарно-епідеміологічної служби України, яке відбулося на Тернопільщині. До теми створення безпечних умов перебування дітей у навчальних закладах лікарі згадали одну зі шкіл у селі Порохова Бучацького району на Тернопіллі. У ній 155 учнів навчаються у... стайні забудови 30-х років минулого століття, оскільки на нову школу, яку розпочали будувати десять літ тому, бракнуло восьми мільйонів гривень. Під ногами у дітей – уражений грибком бетон, у приміщенні – пічне опалення. Пічкам по 30 років, і вони не рятують від холоду: у великі морози тріскають, а щоб поміняти хоча б одну, потрібно півтори тисячі гривень. Завуч школи розповідала: товсті стіни стайні, нахолодаючи, вкриваються інеєм аж до квітня, і діти вчаться при температурі плюс п’ять градусів. Навчання у стайні цьогоріч закінчило третє покоління учнів. Майже у половини з них зіпсований зір, кожен третій обморожувався, має грибкові недуги і хворі нирки. Грошей, що виділяються, вистачає лише на заміну ураженої грибком підлоги.
Зараз адміністрація так званої школи піклується про переведення її у місцевий дитячий садочок, а вчителі про всяк випадок... ремонтують стайню.
Подібних аварійних закладів в Україні небагато, переважно – у селах, проте навіть кожна десята „нормальна” потребує негайного капремонту.
Перший заступник міністра освіти України Борис Жебровський на колегії сказав, що у недбальстві винні місцеві чиновники, які лише скаржаться на брак грошей, а складати перспективні плани так і не навчилися. Медики також звинуватили місцеве керівництво у невмінні організувати харчування школярів. „Через це в Україні буде припинена діяльність майже 80 шкіл”, – сказав головний державний санітарний лікар України Сергій Бережнов.
Головні санітарні лікарі всіх областей констатували: дуже багато освітніх закладів держави не відповідають гігієнічним вимогам, а умови, в яких навчаються діти, небезпечні для здоров’я.

Євгенія Ліщук,
м. Тернопіль

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>