Як стати пенсіонером-мільйонером?
Саме під такою назвою проходило минулого четверга засідання Луцького прес-клубу реформ. Як гарантувати собі забезпечену старість, пояснювали професор Міжнародного науково-технічного університету, голова Спостережної ради Компанії з управління активами “Всесвіт” Володимир Ульянов та заступник директора Всеукраїнського адміністратора пенсійних фондів Тетяна Сальникова.
Як стверджують прогнози, в Україні, щоб номінально зберегти хоча б мінімальний рівень пенсії (332 гривні), через п’ять-сім років підприємствам доведеться платити податків приблизно 80-90 копі-йок з гривні. Поки що ці відрахування становлять близько 32 копійок з гривні. Виявляється, це нереально – розробити таку солідарну пенсійну систему, яка б забезпечувала достаток у старості. Тому недержавні пенсійні фонди, які вже почали створюватися в Україні, направлені надавати людям додаткову накопичувальну пенсію.
Закон України про недержавні пенсійні фонди, який Верховна Рада прийняла ще у 1994 році, вважається одним з найкращих і враховує весь світовий досвід із забезпечення надійності заощаджених коштів на пенсію. Недержавні фонди мають жорстко визначену державну структуру портфеля, коли усі отримані від населення гроші розкладаються “в різні кошики”. Безпека коштів підтверджується цілим рядом законодавчих актів та положень. Усе контролюється і перевіряється, до того ж, такі фонди не можливо ліквідувати шляхом банкрутства.
Яким же чином діють недержавні пенсійні фонди? Варто сказати, що є три можливості заощадження коштів на старість. По-перше, людина сама робить внески. Слід пам’ятати, що фонд мусить виконувати усі ваші побажання: приймати навіть копійку з періодичністю раз в квартал. По-друге, вносити гроші на пенсію може роботодавець підприємства, на якому ви працюєте. При цьому заробітна плата не має зменшуватися. По-третє, внески на вашу користь можуть зробити родичі першої спорідненості: батьки, діти та подружжя. Коли і як отримувати свою накопичену пенсію, людина має вибрати сама. Тобто за бажанням визначити свій пенсійний вік, щоправда, у діапазоні плюс-мінус десять років від визначеного державою. Наприклад, жінка свою додаткову пенсію може отримувати й з 45 років. Також вибираються сума, яка вноситиметься, періодичність внесків (щомісяця, щокварталу, одноразова тощо) та термін пенсійних виплат. При необхідності усі накопичені заощадження можуть видати разовою виплатою. Крім того, передбачається, що кошти людина може отримати і раніше настання вибраного нею пенсійного віку: критичний стан здоров’я, отримання інвалідності, виїзд за кордон. У випадку смерті всі гроші отримають спадкоємці.
Не рідше ніж щомісяця на усі кошти, що надійшли у фонд, розподілятиметься інвестиційний дохід. Чим довший період накопичення, тим більший дохід нараховуватиметься на вашу пенсію. Іноді самі лише відсотки становитимуть близько мільйона гривень. Але це лише за умови тривалого періоду накопичення.
Варто зазначити, що в Україні вже працює 15 недержавних пенсійних фондів. На Волині поки що немає жодного. Тому не слід плутати ці фонди зі страховими організаціями, навіть якщо вони оперують словом “пенсія”. Недержавні пенсійні фонди не мають права обіцяти та декларувати свою дохідність, тим самим приваблюючи вкладників. Також майбутній пенсіонер, читаючи контракт, має повне право вимагати, аби в ньому не було жодного “але”, окрім випадків, передбачених законодавством.
До речі
Як прозвучало на засіданні прес-клубу, американські пенсіонери, ідучи на заслужений відпочинок, отримують відразу три пенсії. Одна забезпечується солідарною системою, друга є накопичувальною, тобто за рахунок недержавних пенсійних фондів, третя – спеціальні види пенсій, які нараховуються протягом періоду активної трудової діяльності.
Мирослава КОСЬМІНА,
м. Луцьк