Наприкінці серпня Міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко пообіцяв завдати концентрованого удару по корупції та хабарництву. Правоохоронці виявляли здирників, незважаючи на звання та посади. Вже 7 жовтня на засіданні Верховної Ради Юрій Луценко звітував про викриття міліцією 1062 осіб з органів влади та управління, причетних до корупції. Наразі доводиться причетність до вчинення посадових зловживань 18 екс-голів облдержадміністрацій, 21 їх заступника, 5 екс-голів обласних рад, 72 екс- і нинішніх голів райдержадміністрацій, 60 міських голів та голів міськрад.
Завдяки запровадженим на час проведення двомісячника боротьби з корупцією та хабарництвом телефонам довіри, громадяни мали змогу допомогти в цьому правоохоронцям. За цей період на телефони “гарячої лінії” надійшло понад дві тисячі повідомлень.
Хвиля гучних арештів прокотилася по всіх куточках нашої країни. Впродовж двох місяців за матеріалами органів внутрішніх справ порушено майже 1,5 тисячі кримінальних справ за фактами “кримінальної корупції”. 476 з них — за фактами хабарництва, 684 – за зловживання службовим становищем, перевищення влади, та 324 – за привласнення, розтрату майна. Майже половина усіх затриманих — державні чиновники різних рангів. Як свідчить міліцейська статистика, найчастіше посадовці вимагають хабарі за видачу дозвільних документів на здійснення підприємницької діяльності, не перешкоджання та сприяння підприємницькій діяльності, вирішення орендних питань, купівлі-продажу нерухомості і землі, надання послуг, незаконне одержання матеріальних благ, пільг.
Ставки хабарників останнім часом значно збільшилися. Якщо раніше можна було “вирішити питання” приблизно за 4,5 тисячі гривень, то сьогодні середньостатистичний хабар становить більше восьми тисяч гривень. Про це свідчить нещодавній випадок на Волинській митниці. Співробітники ВДСБЕЗ УМВС України у Волинській області спільно з працівниками Волинської обласної прокуратури наприкінці вересня затримали при отриманні хабара посадових осіб Волинської митниці. Ними виявилися заступник начальника та начальника одного з відділів цієї ж митниці. Початкова сума хабара становила 20 тисяч американських доларів, а остаточна – 80 тисяч гривень та 3 900 доларів США. Прокуратурою області порушено кримінальну справу. Митникам „світить” від 8 до 12 років ув’язнення з позбавленням права згодом займати керівні посади, а також конфіскація усього належного їм майна.
На Волині найбільш „прославилися” справи „Волинського автоклондайку”. Співробітники відділу внутрішньої безпеки у Волинській області зібрали матеріали щодо 39-річного Василя Д., колишнього начальника Любомльського МРЕВ. Василь Д. допоміг незаконно легалізувати 61 легковий автомобіль. Організувавши такий „бізнес”, він завдав державі збитків на 4097951 гривню 18 копійок. Протягом кількох місяців минулого року, не перевіряючи документів (знаючи, що вони фальшиві), необхідних для встановлення на облік транспортного засобу, Василь Д. зареєстрував на підставних осіб ці іномарки. При цьому він видав свідоцтва про реєстрацію державного зразка. Потім зняв їх з обліку і передав дані свідоцтва разом з транзитними номерами „потрібним людям”, які ці автомобілі перепродали. До „клондайку” причетні й окремі працівники Луцького МРЕВ, керівництво якого змінене.
Значну увагу приділяють працівники міліції і фактам хабарництва у закладах освіти. Так, на Вінниччині порушено кримінальну справу стосовно викладача одного з університетів, який оцінив вступ до навчального закладу у сумі майже 5,5 тисячі гривень.
На Волині протягом поточного року викрито 40 випадків одержання хабарів службовими особами учбових закладів. Так, у ході проведення перевірки звернення студентів Луцького державного технічного університету щодо вимагання хабарів працівниками спецвідділу ВДСБЕЗ викрито злочинну діяльність професора кафедри вищої математики, доктора технічних наук Олександра К.
Ті, хто переступив закон, мають усвідомити, що порятунку не буде. Адже Юрій Луценко сказав: „Громадяни повинні знати, що міліція свій хліб дарма не їсть. Попри всю критику, вона робить свою справу”.
Comments: |