За бабині поля платити не треба
До Волинського центру юридичної допомоги сільському населенню почастішали звернення селян та нотаріусів щодо оподаткування податком з доходів фізичних осіб отриманої у спадщину земельної частки (паю) членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення.
На це запитання відповідає юрист центру Валерій Миколайович ТАРАСЮК.
У листі ДПА у Волинській області №13515/17-006 від 08.09.2005 року зазначається, що доходи, отримані спадкоємцями першого та другого ступенів споріднення у вигляді вартості успадкованих земельних паїв, підлягають оподаткуванню за ставкою податку з доходів фізичних осіб 13%. При цьому земельні частки (паї) ототожнюються з об’єктами комерційної власності. З цим не можна погодитися через такі міркування.
Відповідно до пп.“в” п.13.1 ст. 13 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” до об’єктів комерційної власності належать: цінний папір (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об’єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею. Право на земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом, не належить до жодного з різновидів об’єктів комерційної власності згідно зі ст.1, 3 Закону України “Про цінні папери та фондову біржу”, Законом України “Про приватизаційні папери”, ст.167 Господарського кодексу України тощо.
Статтями 1, 6 Закону України “Про систему оподаткування” передбачено, що ставки податків і об’єкти оподаткування мають встановлюватися виключно законами України про оподаткування. У зв’язку з цим встановлення об’єктів оподаткування у листі або в будь-який інший спосіб обласною ДПА суперечить закону.
Оподаткування податком з доходів фізичних осіб отриманої у спадщину земельної частки (паю) здійснюється за правилами оподаткування об’єктів нерухомого майна. Відповідно до ст.13 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” доходи, отримані внаслідок передачі у спадщину нерухомого майна, оподатковуються ставкою 13%, а якщо спадщина отримана від іноземного громадянина, оподаткування здійснюється за ставкою 26%.
До оподаткування доходів, отриманих внаслідок спадкування нерухомого майна, у тому числі землі та земельних часток (паїв), членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення застосовуються інші правила. Не оподатковуються, а точніше оподатковуються за ставкою 0%, доходи у вигляді успадкованої землі або земельної частки паю, якщо вони були отримані від родичів спадкоємцями (членами сім’ї) першого та другого ступеня споріднення. Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. До членів сім’ї другого ступеня споріднення належать баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визнані такими згідно із законом. Таким чином, доходи у вигляді успадкованої землі або земельної частки паю, які успадковані від родичів членами сім’ї першого та другого ступеня споріднення, не оподатковуються податком з доходів фізичних осіб.